سیستم ترمز ABS که در واقع مانع از قفل ماندن چرخ‌ها پس از ترمز گیری‌ می‌شود یک سیستم ترمز‌ پیشرفته است و به راننده این امکان را می‌دهد که در عین فشار شدید پدال ترمز، کنترل خودرو را به راحتی در دست داشته باشد. خطری که همواره در رانندگی احساس می‌شد، قفل شدن چرخ‌ها هنگام ترمز گیری‌های شدید و همچنین در شرایط لغزندگی جاده بود. در این زمان‌ها، عموماً چرخ‌های قفل شده، روی سطح جاده کشیده می‌شدند و در حقیقت مسافت ترمز بیش از پیش می‌بود. بنابراین فرمان‌پذیری اتومبیل‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یافت و فرمان خودرو قادر به کنترل جهت حرکت اتومبیل نبود. اتفاق معمول در این مواقع، منحرف شدن خودرو از مسیر حرکت و بالا رفتن خطر تصادف‌ها بود. حتی شرایط بدتر از این نیز ممکن بود. قفل شدن چرخ‌های عقب انحراف کامل خودرو به خصوص در سطوح ناهموار و سراشیبی‌ها را به دنبال داشت.

 

مشخصات طرح موضوع طرح تولید سیستم ترمز ABS
خدمات /محصولات طرح تولید سیستم ترمز ABS
محل اجرای طرح آذربایجان شرقی
ظرفیت 30،000 عدد در سال
سرمایه گذاری سرمایه گذاری ثابت 208,860 میلیون ريال
سرمایه در گردش 340,154 میلیون ريال
جمع هزینه های طرح 549,014 میلیون ريال
زیربنا زمین 2,500 متر مربع
تولیدی 70 متر مربع
انبار 500 متر مربع
اداری 150 متر مربع
خدماتی و نگهبانی 200 متر مربع
نتایج مالی و اقتصادی ارزش فعلی خالص (NPV) با نرخ تنزیل 18% 335,325 میلیون ريال
نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری (IRR) 34.96%
دوره بازگشت سرمایه گذاری (Pbp) 4.76 سال
نسبت فروش در نقطه سربسر در سال مرجع 13.60
میزان اشتغال زایی 37 نفر

بسیاری پیشرفت‌ها در صنعت خودروسازی بر اساس نیازهایی که به مرور حین رانندگی احساس می‌شد به وجود آمد. برای مثال وقتی رانندگی با سرعت‌های بالا امکان پذیر شد، خودروها نیاز به سیستم‌های پیشرفته‌تر ترمز پیدا کردند. چرا که کنترل اتومبیل در زمان ترمزگیری در سرعت‌های بالا به راحتی از اختیار راننده خارج و منجر به تصادف‌های سهمگین می‌شد، یا زمان رانندگی در جاده‌های لغزنده‌، یخ‌زده و باران خورده، کنترل خودرو و رانندگی بی‌خطر امری غیر ممکن بود. معمولا در این مواقع یا زمان ترمز‌گیری‌های شدید، چرخ‌های خودرو روی جاده قفل و در نتیجه حرکت آن به شکلی غیر قابل کنترل و با حالت کشیده شدن روی زمین ادامه پیدا می‌کرد که خطراتی را در پی داشت.

خب باید سیستمی به وجود می‌آمد که مانع این مشکل شود. طراحان و مهندسان شرکت‌های اتومبیل‌سازی آستین‌ها را بالا زدند تا اینکه بالاخره ترمز کنترل لغزش چرخ‌ها یا ترمز ضد قفل (ABS) به عرصه این صنعت راه پیدا کرد. حالا می‌توان گفت که تقریبا تمام خودروهای روز دنیا به ترمز ABS مجهز شده‌اند، البته هنوز در تولیدات داخلی کشور ما از این سیستم به عنوان یک آپشن یاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.