تحلیل و پویش در داده ها


داده ها باید آنالیر و تجزیه و تحلیل شوند تا با انسان ها سخت بگویند

تماس با ما

یکی از خدماتی که شرکت داده پویان معین می تواند ارائه دهد، محاسبات و تحلیل داده ها است. در این خدمت داده های دریافتی، بر اساس اصول علمی، آماری، ریاضیات و اقتصاد و نیز بر اساس نیاز و درخواست کارفرما، تجزیه و تحلیل شده و خروجی آن به کارفرما ارائه می شود. این خدمات بیشتر در تجزیه داده های مشتریان، رفتار مصرف کنندگان، مطالعات بازار، تجزیه و تحلیل رقبا و موارد مرتبط بیشتر مورد توجه قرار دارد. همچنین ما این امکان را داریم تا داده های شما را در محیط شبیه سازی شده از دنیای واقعی، سناریو سازی کنیم!


به عنوان مثال،

مثال 1: تحلیل  رفتار مشتریان

فرض کنید شما داده های مشتریان را جمع آوری کرده اید. حال نیاز است به صورت حرفه ای و تخصصی با روش های علمی، آنها را تجزیه و تحلیل کنید و آمار مربوطه به صورت های مختلف، به صورت نموداری یا جدول، مشاهده کنید. ممکن است در پی یافتن این سوالات باشید:

1-  بیشتر مشتریان من از کدام شهر هستند؟

2- بازه سنی مشتریان من، به تفکیک میزان خرید چگونه است؟

3- بیشترین محصول را چه کسانی خریده اند؟ چه خصوصیاتی داشته اند؟

4- بین خصوصیات محصول و خصوصیات مشتریان، چه ارتباطی می توان پیدا کرد؟ مثلا کودکان شکلات کاکائویی را بیشتر دوست دارند؟

این داده ها می توانند با نرم افزارهای گوناگون تجزیه و تحلیل شوند. نرم افزارهایی مانند اکسل، پایتون، SPSS و بیشتر. بسته به حجم داده ها و نوع خروجی، نرم افزار مناسب انتخاب می شود و بر اساس آن پیش می رود.

ما مناسب ترین تحلیل ها را برای شما انجام می دهیم.

مثال 2: سبد سرمایه گذاری

ممکن است شما قصد سرمایه گذاری در یک یا چند پروژه را داشته باشید. چگونه مناسب ترین و بهینه ترین تصمیم را می گیرید؟ برای این مثال، ما فرایندی مشابه زیر را پیشنهاد می کنیم:

ابتدا بر اساس اصول مالی و اقتصادی، توجیه پذیری و سودآوری هر پروژه را مشخص می کنیم تا ببینیم کدام یک سود بیشتری برایمان دارد. ولی چون هر سرمایه گذاری، جدا از سود اقتصادی محاسبه شده، ریسک هایی نیز دارد، با یک فرایند علمی تصمیم گیری، نسبت به میزان سرمایه گذاری به هر کدام از پروژه ها اقدام می کنید. این نوع سرمایه گذاری، با پورتفوی یا سبد نیز شناخته می شود. ولی بهینه ترین نوع سبد، همواره سوالی است که مورد توجه قرار دارد.

ما با روش ریاضیاتی (تحقیق در عملیات)، بهینه ترین تصمیم ها را به شما پیشنهاد می دهیم تا بهترین تصمیم را بگیرید.

مثال 3: تعویض موتورخانه

یا حتی تصمیم گرفته باشید موتورخانه ساختمان را تعویض کرده و با تکنولوژی جدید جایگزین کنید. ساکنان یا افراد دخیل (هیات مدیره) همواره نظرات متفاوتی دارند. از دوستان خود (شبکه اجتماعی خود)، چیزهایی شنیده اند و نظرات متفاوت بر آنها اثرگذار بوده است. با 3 گزینه متفاوت با قیمت های متفاوت و نظرات متفاوت روبرو هستید. ولی بهترین تصمیم چیست؟ که هم نظر اعضا را لحاظ کرده باشید، هم روش عملی و اصولی باشد و هم جدیدترین و بروزترین تکنولوژی را داشته باشید. این وقتی اهمیت پیدا می کند که قرار است زمان و هزینه زیادی صرف کنید!

ما اولویت بندی ها را برای شما با روش های محاسباتی و علمی مدلسازی عامل بنیان یا روش سلسله مراتبی، ارائه می دهیم.


مثال 4: ترافیک شهری

شهرهای بزرگ، همواره با مشکل ترافیک مواجه اند و شهرداری و پلیس به دنبال بهترین راهکارها جهت کاهش ترافیک شهری هستند. نظریه ها و راهکارهای متفاوتی مطرح است: یک طرفه کردن خیابان، زوج و فرد، تعریض خیابان و ... . اما کدام راهکار، مناسب است؟ چقدر باید هزینه دهیم تا راهکار بهینه را پیدا کنیم؟ اجرای هر روش چقدر هزینه مالی و زمانی دارد؟

ما بیشتر این راهکار ها را سناریو پردازی می کنیم. یک شبیه سازی علمی بر اساس پارامترهای موجود در مناطق و خیابان ها و استفاده از عامل های هوشمند (هوش مصنوعی)، به ما دید کاملی از فرایند اجرای هر راهکار م نتایج آن ارائه می دهد تا تصمیم درست را بگیریم. 

با ما تماس بگیرید، اگر بلد باشیم/نباشیم، صادقانه به شما خواهیم گفت.

ما نمونه کارهای قابل قبولی به شما ارائه می کنیم.